FinTech: Unleashing the Future of Digital Economy

Ovaj događaj simbolizira rastući trend integracije novih tehnologija u financijske sektore s ciljem poboljšanja i automatizacije financijskih usluga.

Podijeli:

Ekonomski fakultet u suradnji s Tehničkim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, Centrom za karijere Ekonomskog fakulteta i RiTech Blockchain Teamom, organizirao je konferenciju pod nazivom “FinTech: Unleashing the Future of Digital Economy”. Ovaj događaj simbolizira rastući trend integracije novih tehnologija u financijske sektore s ciljem poboljšanja i automatizacije financijskih usluga.

FinTech, spoj riječi financije i tehnologija, nije samo tehnološki fenomen već i pokazatelj promjene paradigme u načinu na koji pristupamo financijskim uslugama. Algoritmi i strojevi već su prisutni na svjetskim burzama, gdje obavljaju trgovanje uz nadzor ljudi, ističe dekan Tehničkog fakulteta, prof. dr. sc. Lado Kranjčević.

Digitalne banke, sa godišnjom stopom rasta od 14.5%, predstavljaju gotovo trostruki rast u odnosu na klasični bankarski sektor, pokazujući time kako su tehnološke inovacije postale neizostavan dio financijske industrije. Slično tome, blockchain tehnologija, ključna za kriptotržišta, doživljava značajan rast i sve veći prodor u tradicionalne financijske proizvode, poput ETF-ova, što ukazuje na potrebu za energetskom tranzicijom ove tehnologije.

Pitanje koje se nameće jest pripada li FinTech tehnologija tehničkom ili ekonomskom području. Kako navode dekani Ekonomskog i Tehničkog fakulteta, prof. dr. sc. Saša Drezgić, zajedno s prof. dr. sc. Lado Kranjčevićem, radi se o izrazito interdisciplinarnom području.

Njihov je cilj razviti inovativni studijski program na engleskom jeziku koji će spojiti ekonomiju, financije i tehnologiju, odgovarajući tako na sve veći interes studenata i potrebu tržišta rada za stručnjacima u ovom području.

Ovaj budući studijski program bit će fokusiran na istraživanje i primjenu najnovijih tehnoloških dostignuća u ekonomiji i financijama, obuhvaćajući podatkovnu znanost, umjetnu inteligenciju, digitalne banke i upravljanje podacima. Cilj je osposobiti studente za inoviranje i vodstvo u dinamičnom svijetu ekonomije i financija, opremajući ih znanjem i iskustvom za rješavanje složenih problema i vođenje digitalne transformacije u organizacijama.

Aktualne novosti

ERASMUS+ info dan

10. ožujka 2026.

Obavijest o ishodu natječajnog postupka

10. ožujka 2026.

Natječaj za prikupljanje ponuda za zakup poslovnog prostora

9. ožujka 2026.

Održan kick off meeting projekta STRIVER

9. ožujka 2026.

Predavanje Maria Jurića ‘Desetljeće promjena u astronomiji: Legacy Survey of Space and Time i umjetna inteligencija’

9. ožujka 2026.

Natječaj za izbor i zaposlenje

6. ožujka 2026.

Predaja diplomskih radova 11.03.2026.

6. ožujka 2026.

Predaja završnih radova 10.03.2026.

6. ožujka 2026.

AITAC Structural Design Engineer (m/f) and Lead Engineer Machinery & Piping (m/f)

6. ožujka 2026.