Skip to content

64 godine RITEHa

Dekan Tehničkog fakulteta u Rijeci
prof. dr. sc. Lado Kranjčević

Jedinstvenim spojem akademske izvrsnosti i inovacija, kroz više od 6 desetljeća postojanja, Fakultet se uspio nametnuti kao jedna od prepoznatljivih obrazovnih institucija u području tehničkih znanosti i renomirana ustanova kao kolijevka progresivnog razmišljanja i inovacija.

Njegujući tradiciju izvrsnosti koristimo priliku istaknuti najbolje studente u prošloj akademskoj godini – dobitnici nagrade Tehničkog fakulteta za uspjeh u studiranju.


Godišnjak tehničkog fakulteta 2023./2024.

Preuzmite PDF


Nagrađeni studenti za postignuti uspjeh u akademskoj godini 2023./2024.

Prijediplomski sveučilišni studij

  • Strojarstvo – Antonio Trubić, Luka Dorčić
  • Brodogradnja – Nora Aničić, Dominik Matešić
  • Elektrotehnika – Marko Babić, Antonio Maračić
  • Računarstvo – Leonard Lečić, Karlo Jakopović

Sveučilišni prvostupnici inženjeri

  • Strojarstvo – Jan Pelić
  • Elektrotehnika – Arian Ban
  • Računarstvo – Andrej Božić

Diplomski sveučilišni studij

  • Strojarstvo – Raul Ivan Gašljević
  • Brodogradnja – Petra Lukačić
  • Elektrotehnika – Leonard Mikša
  • Računarstvo – Jakov Tomasić

Magistri inženjeri

  • Strojarstvo – Marino Odorčić
  • Brodogradnja – Lucija Malec
  • Elektrotehnika – Karlo Radošević
  • Računarstvo – Darijan Jelušić

Studenti nagrađeni nagradom Rektorice za studentski projekt

  • Josip Lukešić

Studenti nagrađeni nagradom Rektorice za studentski rad

  • Dorotea Božićević

Studenti nagrađeni Dekanovom nagradom za studentski aktivizam

  • Matia Rašetina

Povijest fakulteta

1910. – 1912.

Zgrada namijenjena Strojarskom fakultetu u Rijeci građena je od 1910. do 1912. g. kao jedan od objekata austrougarske vojarne regimente Barun Jelačić. Između dva svjetska rata to je bila talijanska vojarna Diaz, a nakon Drugoga svjetskog rata Ðački dom.

7. srpnja 1960.

Sabor je donio Zakon o osnivanju Strojarskoga fakulteta u Rijeci

8. studenoga 1960.

Održano je Svečano otvaranje Strojarskog fakulteta u Rijeci, drugog u Hrvatskoj koji je utemeljen radi izobrazbe diplomiranih inženjera strojarstva.

Fakultet djeluje pod nazivom Strojarski fakultet u Rijeci Sveučilišta u Zagrebu: nakon osnivanja na Fakultetu se izvodio samo studij strojarstva.

1969.

Započela je nastava na studiju brodogradnje te do 1973. Fakultet nosi ime Strojarsko-brodograđevni fakultet u Rijeci Sveučilišta u Zagrebu.

1971. do 1976.

Tih se godina na Fakultetu odvijao i studij građevinarstva.

1973. – 1994.

Fakultet mijenja naziv u Tehnički fakultet Rijeka. Naziv je zadržan i nakon 1976. g. što se pokazalo vrlo prikladnim, budući da je 1987. g. započela nastava na studiju elektrotehnike, a 2008. g. na studiju računarstva. Fakultet je 1973. g. ušao u sastav novoosnovanog Sveučilišta u Rijeci, čiji je prvi rektor bio prof. dr. sc. Zorislav Sapunar s Tehničkog fakulteta

1987.

Fakultet otvara stručni studij elektrotehnike te je tada upisana i prva generacija studenata tog studija.

30. rujna 1994.

Statutom od 30. rujna 1994, promijenjen je naziv Fakulteta u Sveučilište u Rijeci – Tehnički fakultet.

1999.

Započinje se s izvođenjem nastave i na sveučilišnom studiju elektrotehnike.

2005.

Godine 2005. 104 zaposlenika koji održavaju predavanja i vježbe radi u sljedećih deset zavoda koji su podijeljeni u katedre i imaju svoje laboratorije: Zavod za automatiku, elektroniku i računarstvo (3 katedre, 5 laboratorija) Zavod za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije (5 katedri, 5 laboratorija) Zavod za elektroenergetiku (2 katedre, 4 laboratorija) Zavod za industrijsko inženjerstvo i management (5 katedri, 5 laboratorija) Zavod za konstruiranje u strojarstvu (4 katedre, 7 laboratorija) Zavod za matematiku, fiziku, strane jezike i kineziologiju (4 katedre, 2 laboratorija) Zavod za materijale (2 katedre, 3 laboratorija) Zavod za mehaniku fluida i računarsko inženjerstvo (2 katedre, 2 laboratorija) Zavod za tehničku mehaniku (3 katedre, 6 laboratorija) Zavod za termodinamiku i energetiku (4 katedre, 5 laboratorija).

2008.

Sveučilišni studij računarstva uvodi se 2008. godine, isprva na preddiplomskoj razini, a od 2011. godine i na diplomskoj razini. Time Fakultet postaje jedina visokoobrazovna institu cija u Republici Hrvatskoj koja objedinjuje ova četiri studija-

Danas

Fakultet objedinjuje djelatnost 11 zavoda. U sklopu zavoda djeluje 36 katedri i 50 laboratorija.


Izgradnja objekta

Godina 1961.

Prostor Fakulteta 1961. godine, nakon uređenja istočnog krila zgrade, iznosio je 2570 m2, što je u tom trenutku zadovoljavalo potrebe nastave prve godine studija, nastavnika i administracije. Zapadno krilo, u kojemu je bio Ðački dom, oslobađalo se postupno. Oko tri godine nakon osnivanja Fakultet je na raspolaganje dobio treći kat zapadnog krila, a tek 22. veljače 1966., nakon završenih građevinskih radova, Fakultet je mogao raspolagati ukupnom površinom zgrade od 7531 m2. Budući da se odmah po osnivanju Fakulteta osjetila potreba za laboratorijima, pristupilo se izradi projektnog zahtjeva za izgradnju tome namijenjene zgrade. Investicijski je program u travnju 1962. godine dostavljen mjerodavnom republičkom tijelu na odobrenje i dodjelu novčanih sredstava. Iako je odobrena samo polovina traženih sredstava, gradnja zgrade laboratorija počela je u kolovozu 1964. g., a završena je koncem 1966. godine. Zgrada laboratorija nalazi se iza glavne zgrade i ukupne je površine 6407 m2.

Razdoblje od 2002. do 2005.

U razdoblju od 2002. do 2005. godine zahvaljujući programu kapitalnih ulaganja Sveučilišta u Rijeci izvedeni su vrlo značajni investicijski zahvati s ciljem da se riješi manjak potrebnog prostora za normalno odvijanje nastavnih i znanstveno-istraživačkih aktivnosti. Taj je manjak postao posebno izražen nakon otvaranja sveučilišnog studija elektrotehnike 1999. godine.

Tako ukupni prostor Fakulteta sada iznosi 16792 m2 i uključuje: dvije velike predavaonice za 128 slušača s potpunom opremom za održavanje udaljenih predavanja koje se po potrebi mogu spojiti u jednu dvostruko veću, zatim dvije velike predavaonice za 142, odnosno 122 slušača, 16 manjih predavaonica i učionica, 11 informatičkih učionica s ugrađenom opremom, više laboratorijskih prostora, novu knjižnicu s depoom knjiga, oko 150 kancelarijskih prostorija, blagovaonicu s moderno uređenom kuhinjom, prostorije za studentsku organizaciju i razne druge prostore nužne za uspješno odvijanje rada. Točno 50 godina od osnivanja Fakulteta u južnoj je zgradi dograđen lift.

2020.

Šest desetljeća baštine dovelo je do jedinstvenog spoja akademske izvrsnosti i inovacija i dostizanje statusa jedne od vodećih obrazovnih institucija u zemlji i inozemstvu. Brojna  postignuća, znanje i iskustvo prikupljeno kroz godine dovode do novih vizija za budućnost temeljenih na pozicioniranju Fakulteta kao središta za nova istraživanja, programe i obrazovnu izvrsnost. Odabir kvalitetnog kadra, napredna infrastruktura, praćenje trendova, uspješno provođenje međunarodnih suradnji učinilo je Tehnički fakultet priznatim i nagrađivanim fakultetom u regiji spremnim za uvođenje inovacija posebice u digitalnim tehnologijama.


Kako se studiralo nekad

Kako se studira danas