Znanstvenici s Tehničkog fakulteta razvili sustav koji ubrzava spašavanje na moru pomoću bespilotnih letjelica

U petak, 10. travnja na Tehničkom fakultetu održano je predavanje prilikom kojeg su predstavljeni rezultati projekta pod nazivom "Autonomni sustav bespilotnih letjelica za traženje i spašavanje na moru" (AOSeR).

Podijeli:

U petak, 10. travnja na Tehničkom fakultetu održano je predavanje prilikom kojeg su predstavljeni rezultati projekta pod nazivom “Autonomni sustav bespilotnih letjelica za traženje i spašavanje na moru” (AOSeR).

U situacijama u kojima je ljudski život ugrožen, a svaki trenutak presudan, istraživački tim predvođen prof. dr. sc. Stefanom Ivićem ponudio je rješenje. Kroz petogodišnji projekt, razvijen je autonomni sustav bespilotnih letjelica namijenjen potrazi i spašavanju na moru, koji koristi napredne algoritme kako bi predvidio kretanje unesrećenih osoba. Za razliku od klasičnih dronova kojima se upravlja ručno, ovaj sustav koristi ergodičku kontrolu i polja vjerojatnosti, omogućujući letjelicama da autonomno pretražuju područja gdje je šansa za pronalazak najveća.

Ključni doprinos ovog projekta leži u rješavanju problema morskih struja i valova. Kako ističe član tima dr. sc. Karlo Jakac, slanje drona na posljednju poznatu lokaciju često je neučinkovito jer more neprestano pomiče objekt potrage. Kako bi to prevladali, znanstvenici su razvili sustav rekonstrukcije strujnog polja mora u stvarnom vremenu koristeći podatke s pametnih plutajućih bova. Poznavanje dinamike mora omogućuje algoritmima da precizno usmjeravaju dronove, koji su opremljeni kamerama za dnevno i noćno snimanje, dok se cijeli proces nadzire s centralnog računala.

Tijekom razvoja sustav je prošao rigorozna testiranja, uključujući terenske eksperimente na Učki s preko 140 sudionika te provjere u Plominskom i Valunskom zaljevu. Iako je znanstvena pozadina sustava izrazito složena, što potvrđuju i dva obranjena doktorska rada dr. sc. Luke Lanče i dr. sc. Karla Jakca, njezina je praktična primjena krajnje jednostavna. Prof. dr. sc. Ivić naglašava kako je, unatoč potrebnom znanju za programiranje ovakve tehnologije, operateru dovoljno pritisnuti jednu tipku kako bi pokrenuo autonomnu potragu.

Nakon više od 300 sati leta i 25 000 prikupljenih fotografija, projekt AOSeR ostvario je i sedam radova u prestižnim časopisima. Rezultat je tehnološki alat koji ne samo da prati moderne trendove u robotici, već izravno unaprjeđuje učinkovitost službi spašavanja i povećava šanse za preživljavanje na otvorenom moru.

https://magazin.hrt.hr/znanost-tehnologija/hrvatski-znanstvenici-razvili-sustav-dronova-za-efikasniju-potragu-na-moru-12663884

@riteh1960

Jeste li znali da znanstvenici sa RITEH-a razvijaju dronove koji znaju kako najbrže pronaći unesrećene na moru? Pod vodstvom prof. dr. sc. Stefana Ivića, istraživački tim projekta AOSeR proveo je pet godina usavršavajući algoritme koji upravljaju letjelicama na temelju morskih struja i napredne matematike kako bi unaprijedili budućnost spašavanja na moru. #riteh #rijeka #hrvatska #aoser

♬ Party – DJ EV

Aktualne novosti

Natječaj za izbor i zaposlenje

3. lipnja 2026.

INA d.d. – Student na UNP terminalu (M/Ž)

1. lipnja 2026.

Terenska nastava iz Plinske tehnike: posjeta tehničkim sustavima KBC-a Rijeka-Sušak

1. lipnja 2026.

Pokretanje postupka ocjene doktorskog rada – Klea Elmazi

1. lipnja 2026.

Anketa: Vrednovanje nastave ak. god. 2025/2026 – ljetni semestar – od strane studentica i studenata

1. lipnja 2026.

Odbojkašice na pijesku zlatne

29. svibnja 2026.

APASLab osvojio treće mjesto na međunarodnom natjecanju UERC 2026 u okviru konferencije IJCB 2026

29. svibnja 2026.

Održana Erasmus+ aktivnost projekta SmAIle u Francuskoj

29. svibnja 2026.

Održan još jedan Job.Fair: Veliki interes studenata i maturanata za karijere u STEM području

28. svibnja 2026.