Rijeka je 27. rujna 2024. postala jedan od pet hrvatskih gradova koji su sudjelovali u obilježavanju Europske noći istraživača, događaja koji se istovremeno održavao u 25 država diljem Europe. Manifestacija, koja ima za cilj približiti znanost široj javnosti, privukla je oko 3.000 posjetitelja u prostore bivšeg Exportdrva, gdje su znanstvenici s deset fakulteta Sveučilišta u Rijeci na više od 30 postaja predstavili svoje istraživačke projekte kroz radionice, eksperimente, izložbe i kvizove.
Ove godine na riječkom izdanju Noći istraživača sudjelovalo je 130 znanstvenika, a poseban interes pokazali su mladi i djeca. Program u organizaciji Zaklade Sveučilišta u Rijeci i Centra za popularizaciju i promociju Sveučilišta obuhvatio je petosatno druženje, tijekom kojeg su posjetitelji imali priliku upoznati se s najnovijim znanstvenim otkrićima te sudjelovati u zanimljivim aktivnostima.
Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci dao je poseban doprinos događanju s pet znanstvenih postaja:
Na Matineji Noći istraživača(od 10 do 12 h), namijenjenoj srednjim školama:
- Anton Turk i Ivan Sulovski – Eksperiment stabiliteta modela barže
- Davor Bolf – Vakuumom do brodske strukture
Na Noći istraživača (od 17 do 22 h):
- Rene Prenc i Michele Rojnić – Električni strojevi – „radni konji“ industrije & Zaštitni releji elektroenergetskih mreža – stara vs. nova rješenja
- Saša Zelenika, Petar Gljušćić i Marko Perčić – Mreže autonomnih senzora
- Dubravko Franković i Alen Jakoplić – Energija Sunca i vjetra: održiva energija budućnosti
Europska noć istraživača organizirana je u sklopu Obzor Europa projekta Blue-connect 2.0, koji promovira povezivanje znanosti s društvom te na zabavan način prikazuje utjecaj znanstvenih istraživanja na svakodnevni život.