Okrugli stol: Kako umjetna inteligencija mijenja našu svakodnevicu

Podijeli:

Od 15. do 17. lipnja 2025. otok Cres ugostit će 3. sastanak Upravnog odbora (Management Committee) i Radne grupe 1 (WG1) projekta COST ACTION CA23111“Searching for nanostructured or pore forming peptides for therapy” akronima SNOOPY, posvećenog peptidima i peptidnim nanostrukturama za biomedicinsku primjenu, financiranog iz programa Europske unije.

Konferencija u organizaciji Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci pod vodstvom izv. prof. Daniele Kalafatović, voditeljice projekta SNOOPY, održati će se u palači Moise, koja će tri dana biti europsko središte istraživanja bioaktivnih peptida, biomaterijala i umjetne inteligencije primijenjene na njihovo otkrivanje. Program, osmišljen za poticanje interdisciplinarnog dijaloga između bioinformatike, molekularnog modeliranja i umjetne inteligencije, okupit će oko pedeset istraživača iz petnaest zemalja – jedinstvenu priliku za razmjenu najnovijih rezultata u dizajnu bioaktivnih peptida i peptidnih materijala te povećanje međunarodne vidljivosti Sveučilišta u Rijeci.

Skup otvara plenarno predavanje dr. Leonarda De Marije (Astra Zeneca), koji će predstaviti industrijsku perspektivu razvoja peptidnih lijekova. Slijede pozvana izlaganja stručnjaka s visokih učilišta i istraživačkih centara iz Austrije, Italije, Portugala, Španjolske, Francuske, Njemačke, Luksemburga, Nizozemske, Belgije, Estonije, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja, s naglaskom na računalne metodologije nove generacije te njihovu sinergiju s eksperimentalnim postupcima.

Uz jačanje kritične mase znanja u području peptida i umjetne inteligencije na Sveučilištu u Rijeci, skup ima za cilj približiti svijet znanstvenih otkrića također i javnosti kroz okrugli stol „Kako umjetna inteligencija mijenja našu svakodnevicu”. Okrugli stol koji će biti otvoren za građanstvo, pružajući priliku razgovara sa znanstvenicima, održat će se u prostorijama Zajednice Talijana Cres u nedjelju 15.6. u 18 sati, uz sudjelovanje dekana Tehničkog fakulteta prof. Lade Kranjčevića, prof. Sande Martinčić-Ipšić s Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija u Rijeci, prof. Nermine Malanović sa Sveučilišta u Grazu te prof. Petra Rajkovića sa Sveučilišta u Nišu. Ovaj izniman znanstveni skup omogućen je potporom COST – European Cooperation in Science & Technology, programa koji podupire suradnju u znanstvenim i tehnološkim istraživanjima te promiče stvaranje interdisciplinarnih mreža, kao i donacijama COMITES Rijeka, Zajednice Talijana Cres, tvrtke Selvita, časopisa Materials Advances (Royal Society of Chemistry) i hrvatskog maloprodajnog lanca Pevex d.d. Njihova potpora svjedoči o strateškoj važnosti ove inicijative koja učvršćuje ulogu Hrvatske na europskoj karti istraživanja i inovacija.

Aktualne novosti

Obavijest o ishodu natječajnog postupka

4. srpnja 2025.

Obavijest o ishodu natječajnog postupka

4. srpnja 2025.

Sporazum o suradnji – Department of Civil, Energy, Environmental and Materials Engineering (DICEAM), University Mediterranea of Reggio Calabria

4. srpnja 2025.

Natječaj za zasnivanje radnog odnosa

2. srpnja 2025.

Natječaj za izbor i zaposlenje

2. srpnja 2025.

Predaja diplomskih radova 8. srpnja 2025.

1. srpnja 2025.

Predaja završnih radova 8. srpnja 2025.

1. srpnja 2025.

Predaja završnih radova 08.07.2025.

1. srpnja 2025.

Obrana doktorskog rada – Ante Sikirica, mag. ing. mech.

1. srpnja 2025.

Skip to content