Zahvaljujući natječaju Sveučilišta u Rijeci za institucijsko financiranje interdisciplinarnih znanstveno-razvojnih projekata koji uključuju dionike iz gospodarstva i zajednice Uniri-Inova, dosadašnja suradnja Tehničkog fakulteta s Marottijem može računati na još širi tim znanstvenika koji će raditi na realizaciji hidrokrila kojima se planira napasti svjetski brzinski rekord.
Sredstvima dobivenim na natječaju uspostavit će se okvir za primjenu reverznog inženjerstva i digitalnog blizanca za optimizaciju hidrokrila za jedrenje na dasci. Projektni tim čine znanstvenici s tri različite sastavnice Sveučilišta jer uz Tehnički fakultet, uključeni su i Fakultet za matematiku te Centar za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta u Rijeci. Pored Zavoda za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije, u projekt su s Tehničkog fakulteta uključeni i Zavod za mehaniku fluida i računarsko inženjerstvo, Zavod za industrijsko inženjerstvo i menadžment te Zavod za matematiku, dok projektni tim vodi Tin Matulja, a čine ga i Lado Kranjčević, Zoran Jurković, David Ištoković, Marko Hadjina, Davor Bolf, Ivana Lučin, Ante Sikirica, Nelida Črnjarić-Žic, Andrea Švob te Enrico Marotti, Damir Ugrin, Denis Iskra i Tadija Šimić iz privrede.
Cilj ovoga projekta je povećati konkurentnost istraživača Sveučilišta i gospodarskih subjekata primjenom naprednih tehnologija, kao i kompetitivnost Hrvatske u tom sportu, gdje je u provedbu projekta uključen i sam Enrico Marotti kao »testni pilot« prototipnih rješenja hidrokrila. Konačno, ovim će se projektom pojačati veza između znanstvenika i dionika iz industrije. Navodeći da je ovakav proizvod visoke tehnologije jedan od primjera suradnje Tehničkog fakulteta i gospodarstva, dekan prof. dr. Lado Kranjčević istaknuo je da je to novo usmjerenje fakulteta kao suradnika industrije.
– Tehnički fakultet kao vodeća STEM ustanova u zapadnom dijelu Hrvatske može svojim visokim znanstvenim kapacitetom zajedno s kolegama iz gospodarstva ostvariti inovativne proizvode na visokoj europskoj razini. U protekloj godini nabavili smo i specijalizirani hardver za izračun modela umjetne inteligencije, jedan od najjačih u Hrvatskoj u tom smislu, što nas uz intenzivnu upotrebu superračunala BURA u suradnji s gospodarstvom i nastavi, stavlja u tom smislu na vodeće mjesto u Hrvatskoj. Ovaj model razvija se na superračunalu BURA, na njemu će uz profesore sudjelovati i studenti koji i najkvalitetnije obrazovanje stječu kada su uključeni u realne znanstvenoistraživačke i stručne projekte za gospodarstvo, a pogotovo kada se provode uz intenzivnu primjenu računala, superračunalnih resursa, umjetne inteligencije te podatkovne znanosti, objasnio je prof. dr. Kranjčević.
Zahvaljujući Tehničkom fakultetu na dobroj volji i energičnoj suradnji, Marotti je dodao da se zajednički projektira i razvija hidrofoil za windsurfing.
– Zahvalan sam na pristupačnosti, volji i entuzijazmu da zajedno dođemo do uspjeha. Prvi cilj je napraviti takozvani »speed foil« krilo kojim ćemo pokušati srušiti brzinski svjetski rekord te sam uvjeren da ćemo predanim radom isto i ostvariti, poručio je Marotti.
Voditelj projekta i Katedre za tehnologiju i organizaciju brodogradnje prof. dr. Tin Matulja istaknuo je zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom.
– Sretan sam da je ova dosadašnja suradnja, temeljena na entuzijazmu nas pojedinaca, formalizirana putem ovog Uniri-Inova projekta od strane Sveučilišta, čime se tim obogatio izuzetnim stručnjacima iz različitih područja uz financijsku podršku. Nadam se da je ovo tek početak jedne nove priče koja će povezivati znanost, gospodarstvo i vrhunski sport, kazao je prof. dr. Matulja.
Predstojnik Zavoda za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije prof. dr. Marko Hadjina kazao je kako mu je drago što se ovim projektom mogu pokazati mogućnosti Tehničkog fakulteta i u području istraživanja poboljšanja performansi vrhunskog natjecateljskog sporta, te je izrazio nadu da će ovakvi projekti pozitivno utjecati i na interes za studije Tehničkog fakulteta, dok je Damir Ugrin kao partner iz privrede naglasio zadovoljstvo sudjelovanjem u projektu.
– Radujem se suradnji na projektu optimizacije hidrokrila za jedrenje na dasci Tehničkog fakulteta iz Rijeke u ime tvrtke I.I.T. U sklopu projekta ćemo pomoću sustava mjerenja vremenskih uvjeta i dinamike kretanja daske za jedrenje skratiti vrijeme potrebno za razvoj optimalnog hidrokrila te dodatno usavršiti same procese mjerenja, skupljanja i obrade podataka, zaključio je Ugrin.