U kongresnom centru Sveučilišta u Rijeci – Akvarij, 16. siječnja održana je ovogodišnja dodjela godišnjih Nagrada Zaklade Sveučilišta u Rijeci te Nagrade za transfer znanja.
Nagrada Zaklade Sveučilišta u Rijeci, koja se dodjeljuje svake godine, priznanje je najzaslužnijim pojedincima u akademskoj zajednici. Priznaje se izuzetan doprinos mladih i iskusnih znanstvenika kao i umjetnika čiji rad doprinosi razvoju znanosti i umjetnosti na Sveučilištu u Rijeci, te utječe na širu akademsku i društvenu zajednicu.
U kategoriji mladih znanstvenika u području tehničkih i biotehničkih znanosti nagradu su odnijeli mag. ing. mech. Ante Sikirica i assist. Marta Alvir , oboje s Tehničkog fakulteta u Rijeci. U kategoriji iskusnih znanstvenika, svojim doprinosom u istom području istaknuo se doc. dr. sc. Goran Mauša te preuzeo nagradu.
Nagrada za transfer znanja dodijeljena je projektu tima Tehničkog fakulteta pod nazivom “Uspostava okvira za primjenu reverznog inženjerstva i digitalnog blizanca za optimizaciju hidrokrila za jedrenje na dasci”.
Projektni tim čine: prof. dr. sc. Tin Matulja, prof. dr. sc. Lado Kranjčević, prof. dr. sc. Zoran Jurković, prof. dr. sc. Marko Hadjina, prof. dr. sc. Nelida Črnjarić, doc. dr. sc. David Ištoković, dr. sc. Ivana Lučin, Davor Bolf, mag. ing. s Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, zatim Ante Sikirica, mag .ing. iz Centra za napredno računanje i modeliranje Sveučilišta u Rijeci, izv. prof. dr. sc. Andrea Švob s Fakulteta za matematiku Sveučilišta u Rijeci, Enrico Marotti, profesionalni windsurfer, Marotti Windsurf centar d. o. o., Damir Ugrin, MSc, IIT d. o. o. i Denis Iskra, CNC ekspert, Bex d. o. o.
Voditelj projekta prof. dr. sc. Tin Matulja predstavio je projekt prisutnima, istaknuvši suradnju triju sastavnica Sveučilišta u Rijeci, desetak katedri i samog gospodarstva, uključujući suradnju s profesionalnim surferom Enricom Marottijem, dvostrukim svjetskim prvakom u jedrenju na dasci.
Projekt se fokusirao na unapređenje Marottijeve opreme te mjerenje i simulaciju njegovog desetogodišnjeg profesionalnog iskustva s ciljem postizanja navedenih unaprjeđenja.
Cilj i svrha Nagrade za transfer znanja su prepoznavanje i nagrađivanje primjera dobre prakse – uspješnih transfera znanja sa Sveučilišta u Rijeci u gospodarsku i širu zajednicu. Dodatno, ovom se nagradom nastoji potaknuti stvaranje primjenjivih znanja na Sveučilištu u Rijeci, povećati vidljivost Sveučilišta u Rijeci i korištenje znanstvene i druge opreme Sveučilišta u Rijeci, približiti sveučilišne studijske programe potrebama gospodarstva i šire zajednice, unaprijediti zapošljivost studenata, povećati znanstvene i umjetničke produkcije te financijske rezultate Sveučilišta u Rijeci i njegovih sastavnica.
Ovom prilikom čestitamo nagrađenima te im želimo mnogo uspjeha u daljnjem radu!